10 profilaktycznych badań przesiewowych dla pacjentek

Rutynowe, profilaktyczne badania przesiewowe są kluczowym elementem zdrowia kobiet, ponieważ specjalne badania przesiewowe przeprowadzane przez pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia mogą często dostarczyć wglądu w nawyki, które można zmienić, aby zmaksymalizować zdrowie i samopoczucie. Pielęgniarki zdrowia kobiet są generalnie odpowiedzialne za przeprowadzanie następujących badań profilaktycznych i edukowanie pacjentek, dlaczego każdy test może być konieczny.

Zdecydowanie zaleca się coroczną wizytę u pielęgniarki lub lekarza zajmującego się zdrowiem kobiet w celu utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas tych wizyt – które na ogół nie są wynikiem natychmiastowej potrzeby medycznej – kobiety mają możliwość omówienia wszelkich obaw, jakie mogą mieć, wszelkich objawów, których mogą doświadczać, i zostaną ocenione pod kątem potencjalnego ryzyka lub przyszłych problemów. Na badania możesz umówić się do https://doktor.waw.pl/.

Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa to stan, który może rozpocząć się w czasie ciąży. Może to spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka. Cukrzyca ciążowa oznacza na ogół większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań podczas ciąży, porodu lub porodu. Ponadto dzieci mogą urodzić się w rozmiarze większym niż normalne, z potencjalnie niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi. Badanie przesiewowe w kierunku choroby polega na doustnym teście tolerancji glukozy i jest zalecane dla każdej kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Badanie ciśnienia krwi

Pielęgniarki zdrowia kobiet powinny zalecać pacjentom sprawdzanie ciśnienia krwi przynajmniej co dwa do pięciu lat. Celem jest zmierzenie obciążenia serca i naczyń krwionośnych. W przypadku wykrycia nawracających, niebezpiecznych poziomów ciśnienia krwi, pacjentom należy zalecić coroczne sprawdzanie ciśnienia. Niekontrolowane i pozostawione, by wymknąć się spod kontroli, podwyższone ciśnienie krwi może narazić pacjentów na znacznie większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych niekorzystnych warunków zdrowotnych.

Badanie przesiewowe cholesterolu

Chociaż sam wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jest oznaką złego stanu zdrowia, pełny test cholesterolu może określić, czy pacjent jest zagrożony rozwojem choroby serca. Jeśli regularnie wykrywany jest normalny poziom cholesterolu, testy należy przeprowadzać tylko co pięć lat u kobiet, chyba że przechodzą one znaczące zmiany w stylu życia, takie jak znaczny przyrost masy ciała.

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi

Samobadanie raka piersi i profesjonalnie przeprowadzone mammogramy mogą uratować życie kobiety, zwłaszcza jeśli pacjentka ma określone czynniki ryzyka, takie jak wywiad rodzinny w kierunku diagnozy raka piersi. Pielęgniarki zdrowia kobiet powinny uczyć swoje pacjentki samodzielnego badania piersi i sugerować, aby kobiety wykonywały je regularnie, najlepiej co miesiąc. Pacjentki należy również poinformować, że istnieją bardziej kompleksowe profesjonalne opcje profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku raka piersi, takie jak USG piersi, rezonans magnetyczny i mammografia.

Badania przesiewowe raka szyjki macicy

Badanie miednicy i wymaz cytologiczny to dwie metody stosowane obecnie przez pielęgniarki i lekarzy w celu wykrycia raka szyjki macicy u pacjentek. Pacjentkom należy doradzić, aby poddały się tym procedurom od 21 roku życia, aby jak najbardziej wiarygodnie wykryć raka szyjki macicy, zanim stanie się on niemożliwy do opanowania.

Badanie przesiewowe osteoporozy

Aby zapobiec osłabieniu i łamliwości kości, kobiety w wieku powyżej 65 lat powinny być badane pod kątem osteoporozy, podobnie jak kobiety młodsze, które mają podobne ryzyko złamań (w ciągu około 10 lat) do kobiet w wieku 65 lat. Oferowanie pacjentkom tych profilaktycznych badań przesiewowych pozwala wykształconym pielęgniarkom przepisywać strategie leczenia i leki zapobiegające złamaniu i pogorszeniu stanu kości.

Badania przesiewowe w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową

Pielęgniarki zdrowia kobiet muszą zapewnić edukację profilaktyczną, aby pomóc kobietom uniknąć infekcji przenoszonych przez kontakty seksualne. Podczas regularnych badań miednicy kobiety powinny być przynajmniej badane pod kątem najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia i rzeżączka.

Wsparcie, zaopatrzenie i doradztwo w zakresie karmienia piersią

Po porodzie kobiety czasami mają trudności ze znalezieniem odpowiedniego wsparcia w doborze najbardziej odpowiednich materiałów do karmienia piersią i opracowaniu harmonogramu laktacji, który będzie najlepszy dla nich i ich noworodków. Pielęgniarki zdrowia kobiet mogą być nieocenionym źródłem informacji dla swoich pacjentek, konsultując z nimi najbardziej praktyczne rozwiązania w zakresie karmienia piersią i edukując je na temat wszelkich potencjalnych przeszkód, jakie mogą napotkać.

Badania przesiewowe i doradztwo w zakresie przemocy międzyrodzinnej i domowej

Niestety, niektóre kobiety padają ofiarą swoich małżonków lub innych członków rodziny. Pielęgniarki zdrowia kobiet są często przeszkolone w zakresie rozpoznawania oznak przemocy międzyrodzinnej i przemocy domowej. Poradnictwo dla ofiar jest jedną ze strategii, która może pomóc w zapobieganiu dalszym przypadkom krzywdy.

 

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.