Ageratum conyzoides

Niebiańskie Agerato czyli inaczej Żeniszek meksykański, to ozdobna, jednoroczna roślina zielna, która swoim obfitym kwitnieniem w okresie letnim ozdabia rabaty kwiatowe, tarasy i parki publiczne

Niebiański ageratum opis rośliny

Ageratum houstonianum powszechnie znane jako celestine ageratum to wieloletnia roślina zielna uprawiana jako roślina jednoroczna z  rodziny Asteraceae , pochodząca z Meksyku.

Istnieje 60 gatunków Ageratum różniących się kolorem kwiatów, ale najbardziej poszukiwanymi gatunkami są te z niebieskimi odcieniami, takie jak Ageratum houstonianum i Ageratum conyzoides pochodzące z Azji i Brazylii.

Ageratum niebieskie to niewielka roślina, która tworzy gęste i zwarte krzewy i może osiągnąć 45 cm wysokości, ale istnieją liczne odmiany karłowate, które pozostają poniżej 30 cm, które są używane na rabatach jednorocznych i na rabatach. Cienkie i mięsiste łodygi są koloru zielonego, liście są owalne, ząbkowane, zielone i aksamitne.

Okres kwitnienia trwa od kwietnia do października, u nasady kątów liści i na wierzchołkach pędów kwiaty kwitną w baldachogronach i są podobne do małych, niechlujnych pomponów, które mogą być niebieskie lub jaśniej niebieskie o delikatnym zapachu. Wśród wielu odmian znajdują się również odmiany o kwiatach białych, liliowych lub różowych.

Ageratum conyzoides również ten gatunek jest uprawiany jako roślina jednoroczna, ma rozgałęziony wygląd i nie przekracza jednego metra wysokości, a jego kwiaty mogą mieć różne kolory: od białego do różowego, od fioletowego do niebieskiego. Oprócz walorów ozdobnych roślina ta jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie afrykańskiej w leczeniu gorączki, kolki, oparzeń, schorzeń macicy i wielu innych.

Uprawa niebiańskiego Agerato

Ekspozycja i klimat

Ageratum, jako roślina heliofilna, aby bujnie rosło, musi być uprawiane w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od silnych wiatrów lub w miejscach, w których może mieć kilka godzin bezpośredniego nasłonecznienia. W miejscach częściowo zacienionych nastąpi mniej obfite kwitnienie, w miejscach słabo oświetlonych roślina będzie skarlać i kwitnienie będzie upośledzone. Roślinę tego typu można uprawiać na terenach o łagodnym klimacie, ponieważ nie toleruje temperatur poniżej 4°C.

Gleba i przesadzanie

Ageratum dostosowuje się do prawie wszystkich warunków glebowych, unikając stagnacji wody, w przypadku uprawy w doniczkach na ograniczonej przestrzeni zmieniają się potrzeby rośliny: podłoże uprawne musi być bardzo przepuszczalne, miękkie i bogate w substancje organiczne. Można przygotować uniwersalną mieszankę gleby z częścią piasku w celu ułatwienia drenażu.

Ageratum uprawiane jako roślina jednoroczna w kolejnych latach nie wymaga przesadzania. Jeśli natomiast kupujemy rośliny doniczkowe na wiosnę, lepiej przenieść je do większych pojemników.

Podlewanie

W okresie wegetacji trwającym od wiosny do lata gleba musi być zawsze wilgotna, nie dopuszczając do wysychania przez dłuższy czas, zwracając uwagę na stagnację wody, która mogłaby uszkodzić korzenie.

Nawożenie

Przez cały okres wegetacji wskazane jest dostarczanie roślinom kwitnącym co 15-20 dni nawozu zmieszanego z wodą do nawadniania.

Pomnożenie niebiańskiego Agedian

Ageratum rozmnaża się przez nasiona między końcem zimy a początkiem wiosny w rozsadniku lub późną wiosną możliwe jest sadzenie nasion bezpośrednio w ziemi.

Podłoże do siewu składa się z torfu i piasku w równych częściach, sadząc nasiona nie głęboko. Glebę należy utrzymywać wilgotną, a pojemnik przechowywać w środowisku o stałej temperaturze 21°C iw jasnym miejscu. Kiełkowanie nastąpi za około 10 dni, a gdy sadzonki będą już gotowe, przesadza się je do doniczek o średnicy 10 cm, a następnie na ostateczne miejsce.

Przycinanie

Rośliny te zwykle nie wymagają przycinania, a wysychające liście i kwiaty należy usunąć, aby nie stały się nośnikiem chorób. Eliminacja zwiędłych kwiatów ma również na celu wydłużenie okresu kwitnienia.

Choroby, szkodniki i zabiegi

Niebiański ageratum jest atakowany przez mszyce i mączliki.Potraktuj roślinę przed kwitnieniem, myjąc ją i traktując specyficznymi lub biologicznymi insektycydami. Rosnące w słabo wentylowanych miejscach lub zbyt gęsto posadzone rośliny mogą powodować rozrost botrytis, który szybko niszczy liście.

Brak wilgoci prowadzi do pojawienia się czerwonego pająka , który powoduje, że liście żółkną i opadają, przeciwdziałając temu przywracając wilgotność otoczenia do optymalnego poziomu poprzez nebulizacje.

Jeśli kwitnienie jest zahamowane , przyczyną może być niewystarczająca ekspozycja, więc przenieś roślinę na słońce lub w miejsce, w którym otrzymuje 4-5 godzin bezpośredniego światła słonecznego.

Gdy liście usychają jest to sygnał, że poziom wilgotności w glebie jest bardzo niski, wystarczy zwrócić uwagę na nawadnianie.

Wiecej na temat upraw poczytasz na https://porady-dzialkowe.pl/

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.