4 Dziwaczne Rzeczy, Które Przytrafiają Się Twojemu Ciału Podczas Miesiączki

Częścią bycia kobietą jest doświadczanie comiesięcznych cykli menstruacyjnych. Tak, miesiączki mogą oznaczać kilka rzeczy dla twojego ciała, takich jak prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych i, oczywiście, to, że nie jesteś w ciąży. Ale skutki uboczne cykli menstruacyjnych, takie jak wzdęcia, wypryski, a nawet wahania nastroju, mogą być obciążające fizycznie i emocjonalnie – zwłaszcza tydzień lub dwa przed miesiączkami. Będziesz chciał schować się pod kocem i zrobić z tej poduszki grzewczej swojego najlepszego przyjaciela, desperacko próbując kontrolować wybuch łez podczas objadania się. Tak, wszyscy tam byliśmy i zrobiliśmy to. Ale czy wiedziałeś również, że twój miesięczny cykl może przynieść mnóstwo dziwnych zmian w twoim ciele ? Jeśli nie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest i jak wpływają na twój cykl menstruacyjny:

Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy masz miesiączkę?

Twoje ciało może trochę zwariować podczas okresu. Są one wynikiem wahań hormonalnych w całym cyklu menstruacyjnym. Chociaż mogą nie mieć wpływu na twoje zdrowie fizyczne ani na to, jak bardzo jesteś płodna, podczas menstruacji na twoje ciało przytrafia się wiele dziwnych rzeczy (od wstydliwych po bolesne).

Przyjrzyjmy się więc czterem dziwacznym i zaskakującym — ale „normalnym” rzeczom, z którymi najprawdopodobniej przechodzi twoje ciało, gdy przechodzisz okres . Niektórzy z nas mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że są one wynikiem tej pory miesiąca. Tak, te niezbyt zabawne i mniej widoczne skutki uboczne mogą pomóc ci zrozumieć mechanizmy twojego ciała i być przygotowanym na szukanie pomocy, gdy coś wydaje się niezwykłe lub nieznośnie niewygodne. Zauważ też, że jesteśmy bardziej podatni na odczuwanie zmian w różnym stopniu, ale kilka nieoczekiwanych wydarzeń rzeczywiście ma miejsce, gdy ciocia Flo przyjeżdża do miasta.

Spadek progu bólu

Pulsowanie lub skurcze menstruacyjne w podbrzuszu to najczęstsze objawy miesiączki. Mogą pojawić się tuż przed lub w trakcie cyklu miesiączkowego. Skurcze menstruacyjne mogą być spowodowane przez:

Powstawanie nienowotworowych narośli w ścianie macicy (włókniaki macicy).
Infekcja żeńskich narządów rozrodczych (choroba zapalna miednicy).
Nieprawidłowy wzrost tkanki poza macicą (endometrioza).
Ten tępy, ciągły ból może często promieniować do dolnej części pleców i ud, w połączeniu z nudnościami, bólem głowy lub zawrotami głowy, które zakłócają rutynę na kilka dni w miesiącu.

Jesteś wyjątkowo głodny

Możesz także czuć się nienasycony głód podczas miesiączki — chcąc wypchać twarz tym, co znajdziesz w zasięgu ręki (dosłownie!). To szaleństwo, ale możesz ciągle grzebać w spiżarni i objadać się tym, na co masz ochotę podczas okresu, bez względu na to, ile jesz. Może to spowodować pewien przyrost masy ciała podczas menstruacji. Ale nie martw się — to jest tymczasowe i wynika z podrzucenia hormonów.

Poziom estrogenu jest na ogół wysoki podczas owulacji, ale poziom progesteronu wzrasta tuż przed okresem. Progesteron jest powszechnie łączony ze zwiększaniem apetytu. Oprócz tego kilka innych zmian hormonalnych podczas okresu powoduje uczucie głodu. Są to: wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu (wzbudza apetyt na cukier); niski poziom hormonu dobrego samopoczucia, serotoniny (sprawia, że ​​masz ochotę na węglowodany); i wysoki podstawowy wskaźnik metabolizmu (BMR). Takie zmiany hormonalne zwiększają apetyt (zwykły lub nietypowy) podczas miesiączki.

Jesteś bardziej zapominalski

Wiele kobiet skarży się również, że podczas miesiączki czują się trochę zamglone. Może to dalej przejawiać się w byciu niezorganizowanym, nieco niezdecydowanym, rozproszonym, niezdarnym, niejasnym i ospałym. Niektóre czynniki można przypisać utracie czujności — niezdolność do snu (z powodu ciągłego bólu), niska zawartość żelaza (odpowiedzialna za przepływ tlenu w organizmie) z powodu anemii oraz brak równowagi hormonów i neuroprzekaźników, które powodują zatrzymanie płynów i zmęczenie .

Często odwiedzasz toaletę

Innym niefortunnym skutkiem ubocznym miesiączki jest powracająca potrzeba robienia kupy. To nieprzyjemny objaw sygnałów chemicznych, które wyzwalają potrzebę zajęcia drugiego miejsca. A winne mogą być prostaglandyny. Odpowiadają za skurcz i rozluźnienie macicy, co powoduje skurcz jelit i odgrywa istotną rolę w wydzielaniu kwasu żołądkowego. Ponadto wahania poziomu progesteronu mogą powodować biegunkę lub zaparcia, lub połączenie obu. Jeśli masz już problemy z trawieniem, prawdopodobnie masz większą szansę na częstsze bieganie do najbliższej łazienki, gdy masz okres.

Wszystko jest normalnie

Każda kobieta, która co miesiąc miała miesiączkę lub co miesiąc ma okres, wie, że kilka szalonych, dziwnych objawów menstruacyjnych może siać spustoszenie w ich stylu życia. Te dziwne rzeczy, które przytrafiają się Twojemu ciału, mogą być wręcz denerwujące, ale dla niektórych może to być na tyle poważne, że zakłóca ich codzienne czynności . Podczas gdy niektóre miesiące są w porządku, inne mogą być gorsze. Wiele z tych objawów różni się u różnych kobiet. Niektórzy dzielą się nawet historiami, że nigdy nie doświadczyli żadnego z nich! Powinieneś wiedzieć, że nie ma nic złego w byciu ciekawym, jeśli oznacza to, że sprawi to, że będziesz zdrowy i serdeczny. Jeśli coś sprawia, że ​​jesteś nadmiernie zmartwiony, poproś swojego lekarza, poddaj się testom i słuchaj jego rad.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.