Sztuka interaktywnej lekcji: dlaczego warto korzystać z samouczków wideo?

Współcześni uczniowie nie są przystosowani do tradycyjnych metod nauczania. Trudno im siedzieć nad podręcznikami bez rozpraszania się, a długie wyjaśnienia prowadzą do nudy. Rezultatem jest odrzucenie nauki. Tymczasem priorytet wizualności w przekazywaniu informacji to główny nurt nowoczesnej edukacji. Zamiast krytykować zachcianki dzieci na „zdjęcia z Internetu”, użyj tej funkcji w pozytywny sposób i zacznij włączać oglądanie tematycznych filmów do planu lekcji. Dlaczego jest to konieczne i jak samodzielnie przygotować wideo – przeczytaj ten artykuł.

5 powodów, dla których warto korzystać z wideo w klasie

Co zaskakujące, wielu nauczycieli nadal prowadzi lekcje według klasycznego schematu – najpierw powtarza treść danego akapitu, a na kolejnej lekcji prosi uczniów o powtórzenie go. Program nauczania i plany lekcji nie zmieniają się od lat (!), a wkrótce takie warunki męczą zarówno dzieci, jak i sami nauczyciele. Tymczasem bardziej postępowi nauczyciele coraz częściej odchodzą od przestarzałych schematów i wprowadzają podczas lekcji nowe techniki mające na celu wizualizację materiałów edukacyjnych. Pokazywanie filmów jest prawdopodobnie najskuteczniejszym z nich. Wpływa na to co najmniej 5 czynników. Jeżeli nie chcesz samodzielnie produkować filmu, sprawdź ofertę soul seed media.

1. Uczniowi wygodniej jest przyswoić sobie „przenośne” informacje

Filmy pozwalają lepiej zapamiętać i przyswoić materiał, ponieważ jednocześnie wpływają na kanały wizualne i słuchowe. Współczesnym uczniom trudno jest dostrzec informacje tekstowe. Pokazując film tematyczny przed lub po przeczytaniu akapitu, pomożesz dzieciom lepiej przyswoić to, co jest napisane i wzmocnić materiał.

2. Lekcja staje się bardziej zróżnicowana

Oglądanie filmów dodaje dynamiki i interaktywności przebiegu lekcji, przekształcając ją z „wciągającego przesłuchania” w ekscytujący proces uczenia się. 45 minut leci szybciej, a dzieci nie mają czasu na nudę. Nie musisz tracić czasu na przyciągnięcie uwagi całej klasy – jasny film zrobi to za Ciebie.

3. Łatwiej zainteresować uczniów

Wideo może pomóc „zahaczyć” uczniów o szczere zainteresowanie określonym tematem. Na lekcji literatury przyda się autorska lektura poezji, adaptacja filmowa lub produkcja teatralna, z geografii lub z otaczającego nas świata, można włączyć film o kulturach różnych krajów, problemach ekologicznych, oraz w historii – filmy dokumentalne o wielkich ludziach lub wydarzeniach. Wszystkie te filmy pomogą uczniom głębiej zagłębić się w kontekst.

4. Masz możliwość przekazania jeszcze większej wiedzy

Materiały wideo pozwalają na przekazanie informacji, których nie ma w podręcznikach. Najnowsze odkrycia, alternatywne teorie naukowe, unikalne badania i złożone zagadnienia przedstawione w popularnonaukowym stylu – to wszystko może poszerzyć horyzonty uczniów, pokazać im, że wiedza nie ogranicza się do stron podręczników. Oglądanie takich filmów może być wykorzystywane zarówno na zwykłych lekcjach, jak i na zajęciach fakultatywnych.

5. Filmy dostarczają dodatkowego materiału do nauki

W niektórych przypadkach warsztaty wideo są niezależnym i unikalnym materiałem, który pomoże uczniom natychmiast zastosować zdobytą wiedzę. Jest to szczególnie widoczne na lekcjach języka obcego, kiedy można analizować nie tylko mowę native speakerów, ale także gesty i mimikę.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć film od podstaw?

Film do zademonstrowania w klasie można znaleźć w Internecie. Sam YouTube zawiera miliony przydatnych, czasem nawet unikalnych filmów, które można swobodnie wyświetlać dzieciom bez naruszania praw autorskich.

Jeśli jednak nie znalazłeś odpowiedniego nagrania wideo, zdecydowanie nie powinieneś się poddawać. Przygotuj wysokiej jakości wideo własnymi rękami! W swojej pracy możesz wykorzystać wszystko – fragmenty uchwycone kamerą lub pobrane z Internetu, zdjęcia, fotografie, nagrania audio, cytaty tekstowe. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć, to pomysł, scenariusz i dobry edytor wideo.

Article Categories:
Uncategorized

Comments are closed.