Trypofobia – co to jest i dlaczego przeraża

Tripofobia – to strach przed skupiskami, skupiskami dziur na dowolnej powierzchni. Wybór nazwy przypisuje się członkom irlandzkiej grupy utworzonej w 2005 roku dla tych, którzy boją się dziur. Nazwa pochodzi od greckich słów trypo „dziura” i phobos „strach”.

Trypofobia – co to jest i dlaczego przeraża

Ci, którzy się boją, mogą nawet nie wiedzieć, czym jest trypofobia, i rozważać strach przed indywidualną cechą, dopóki nie spotkają opisu fobii lub historii innych ludzi. Powtarzające się przypadki lęku klastrowego umożliwiły wyróżnienie go jako specyficznego rodzaju fobii. Ale jednocześnie trypofobia nie jest oficjalnie uznawana za zaburzenie psychiczne.

Przyczyny trypofobii
Nie wiadomo, co dokładnie powoduje strach przed zgrupowanymi dziurami. Naukowcy wysuwają różne teorie:

 • Otwory mogą przypominać zmiany chorobowe – ospę, wysypkę odry, rozszerzone pory skóry na opuchniętych obszarach ciała lub zmiany chorobowe
 • Miejsca wklęsłe mogą przypominać ślady na ciałach trujących zwierząt
 • Wiele dziur narusza pragnienie symetrii i porządku
 • Skojarzenia z wieloma obserwującymi oczami i z innych powodów

Wersje różnią się listą konkretnych obiektów strachu, ale zbiegają się we wzmiance o głównym bohaterze – biologicznym obrzydzeniu. Taka reakcja jest uważana za ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.

Dyskomfort może być spowodowany wklęsłościami lub dziurami w przedmiotach. Jako czynniki drażniące, na niektórych zwierzętach mogą występować ślady (zwykle trujące), gąbki, strąki nasion roślin, porowate przedmioty, a nawet bąbelki w czekoladzie lub filiżance kawy.

Manifestacje trypofobii

W porównaniu z innymi fobiami ten rodzaj strachu był mało zbadany i obecnie nie można powiedzieć, jak powszechny jest. Ale w wyniku przeprowadzonych już badań eksperci zidentyfikowali kilka cech:

 • Trypofobia jest częściej diagnozowana u kobiet;
 • Fobia jest przewlekła, często pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania;
 • Większe ryzyko manifestacji występuje u tych, których rodziny mają już przypadki trypofobii.
 • W przypadku trypofobii zdjęcia lub prawdziwe skupione obiekty powodują dyskomfort. Doświadczenia mogą mieć różny stopień i prowadzić do obrzydzenia lub paniki. Według niektórych doniesień, trypofoby częściej doświadczają wstrętu niż strachu.

Możesz również doświadczyć:

Mdłości,
uczucie gęsiej skórki,
Swędząca skóra;
Zwiększony oddech i tętno;
Zwiększona potliwość.
Strach objawia się nie tylko na widok dziur, ale także na myśl, że mogą się one spotkać. Człowieka dręczy niepokój i wewnętrzne oczekiwanie, że kontakt z dziurami może nastąpić w każdej chwili. Ciągłe napięcie prowadzi do ataku paniki – ataku niekontrolowanego lęku.

Silne przejawy znajdują odzwierciedlenie w życiu społecznym i osobistym osoby. Strach przed kontaktem z dziurami może uniemożliwić Ci wyjście z domu, powodując, że przegapisz szkołę i pracę.

Powiązane zaburzenia psychiczne

Trypofobii często towarzyszą zaburzenia psychiczne:

 • Depresja;
 • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe;
 • Atak paniki;
 • nerwica natręctw;
 • Strach przed jakimikolwiek zwierzętami (psy, węże, pająki, owady);
 • Nietolerancja na widok krwi;
 • Strach w pewnych okolicznościach (latanie samolotem, przebywanie w pomieszczeniu itp.).

Diagnostyka

Trypofobia jest trudna do wykrycia. Wiele osób nie szuka pomocy medycznej. Samo zaburzenie ma szeroki zakres przejawów i wiąże się z innymi zaburzeniami.

W celu szczegółowej diagnostyki mogą być oferowane specjalne kwestionariusze. Osobom pokazywane są zdjęcia, które wywołują negatywne odczucia podczas trypofobii. Aby określić trypofobię, zdjęcia muszą zawierać obrazy porowatych obiektów lub po prostu grupować skupiska dziur.

Za pomocą ankiet i testów specjalista może wyciągnąć wnioski na temat konkretnej fobii.

Leczenie

Nie opracowano jednej taktyki leczenia trypofobii. Można zastosować następujące metody:

Terapia poznawczo-behawioralna – to analiza uczuć i zachowań. Specjalista psychoterapii pomaga pacjentowi zrozumieć ich przejawy, wyznaczać nowe zadania i cele do osiągnięcia.
Terapia ekspozycji, podczas której następuje zanurzenie w środowisku z drażniącymi czynnikami, aby się do nich przyzwyczaić i tępy strach;
Grupy w Internecie. Można w nich zachować anonimowość, ponieważ nie każda osoba może otwarcie zgłaszać swoje zaburzenia i naruszenia. W społecznościach osoby z fobią klastrową mogą omawiać objawy i przyczyny trypofobii, uzyskiwać wsparcie i udzielać go innym uczestnikom rozmów oraz dzielić się własnymi sposobami na pozbycie się trypofobii.
Techniki relaksacyjne i medytacyjne są stosowane w celu złagodzenia stresu i niepokoju. Więcej na ten temat możesz poczytać na stronie https://naturahome.pl/trypofobia.php.
W razie potrzeby lekarze mogą przepisać leki z grupy leków przeciwdepresyjnych i psychotycznych. Stosuje się je tylko w tych przypadkach, gdy podniecenie psychiki nie jest usuwane w inny sposób.
Kompleksowe metody psychoterapii i wsparcia bliskich pomagają w przezwyciężaniu fobii człowieka.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.