Badanie przesiewowe raka ginekologicznego

Dwa najczęstsze rodzaje raka u kobiet mogą być wykryte w badaniu ginekologicznym we wczesnym stadium lub nawet w początkowym stadium, co znacznie zwiększa szanse na wyzdrowienie: rak szyjki macicy  i rak piersi. Wczesne wykrywanie ginekologiczne obejmuje rozmowę (wywiad), instrukcje samodzielnego badania piersi, badanie palpacyjne piersi przez lekarza, badanie wewnętrznych narządów płciowych i cytologię (badanie wymazu komórkowego z szyjki macicy).

Kobiety powyżej 20 roku życia powinny raz w roku odwiedzać ginekologa w celu sprawdzenia objawów raka szyjki macicy. Od 30 roku życia zaleca się również badanie piersi. W wieku od 50 do 70 lat program badań ginekologicznych obejmuje mammografię, która jest zalecana co dwa lata. Badanie profilaktyczne można wykonać w gabinecie https://doktor.waw.pl/.

Profilaktyka w szczegółach

Rozmowa (wywiad)
Najpierw lekarz szczegółowo zapyta o objawy i możliwe czynniki ryzyka. Ponadto ważne są dla niego różne punkty, takie jak data ostatniej miesiączki czy rodzaj środka antykoncepcyjnego. Jeśli pacjentka jest badana po raz pierwszy w gabinecie, ginekolog rejestruje również jej historię medyczną oraz wszelkie nowotwory, które wystąpiły w rodzinie.

Badanie palpacyjne piersi i instrukcje do samodzielnego badania
Lekarz skanuje tkankę gruczołową piersi w celu wykrycia stwardnienia i innych zmian guzkowatych w tkance. Sprawdza również, czy węzły chłonne pod pachami są spuchnięte.

W razie potrzeby ginekolog wyjaśni Ci, w jaki sposób możesz sama regularnie wyczuwać swoje piersi, aby wykryć zmiany.

Badanie na fotelu ginekologicznym
Lekarz najpierw bada widoczny obszar kobiecych narządów płciowych: duże i małe wargi sromowe, wejście do pochwy, samą pochwę i szyjkę macicy.

Lekarz bada narządy wewnętrzne – zwłaszcza trzon macicy – od zewnątrz przez ścianę brzucha i od wewnątrz przez pochwę szyjkę lub szyjkę macicy i trzon macicy pod kątem ewentualnych zmian.

Następnie patrzy na wewnętrzne narządy płciowe i używa metalowej szpatułki, zwanej wziernikiem (lustrem), aby mieć na nie lepszy widok. Dzięki regulacji lustra lekarz może bezboleśnie rozłożyć pochwę i dokładnie ją zbadać.

Rozmaz komórek (test Pap)
Podczas badania lekarz za pomocą szczoteczki lub szpatułki usuwa materiał komórkowy z szyjki macicy i szyjki macicy. Rozmaz z uzyskanymi komórkami przesyłany jest do laboratorium, gdzie jest badany przez patologów pod mikroskopem i klasyfikowany do różnych grup wyników, tzw. grup Pap.

Test Pap można wykorzystać do znalezienia zauważalnie zmienionych komórek błony śluzowej. W tym przypadku jednak zmiana nie musi oznaczać raka: komórki błony śluzowej znacznie częściej ulegają zmianom z powodu stanu zapalnego. Prekursory raka lub prawdziwe komórki rakowe występują rzadziej. Jeśli to możliwe, badanie cytologiczne należy przeprowadzać raz w roku, aby wcześnie zidentyfikować zmiany i je leczyć.
Nazwa testu pochodzi od anatom George’a Papanicolaou, który opracował metodę w USA. W ramach programu badań przesiewowych w kierunku raka, badanie cytologiczne jest opłacane przez ustawowe towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych.

Powiększająca obserwacja optyczna szyjki macicy i pochwy (kolposkopia)
W razie potrzeby kolposkopię można również włączyć do badania ginekologicznego. Za pomocą lupy (kolposkopu) lekarz może oglądać powierzchnię szyjki macicy i pochwy z dziesięciokrotnym do czterdziestokrotnym powiększeniem. Podobnie jak w przypadku badania cytologicznego, lekarz najpierw rozwija pochwę za pomocą wziernika. Aby móc dokładnie zbadać błonę śluzową szyjki macicy i pochwy, obrazy przesyłane są do monitora. Za pomocą lupy lekarz może również rozpoznać bardzo małe zmiany i sklasyfikować je jako łagodne lub złośliwe.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.