Beton a budowa domów z drewna

Budowa domu od wielu lat jest centrum gorących debat. Niektórzy sugerują, że korzyści płynące z konstrukcji drewnianych znacznie przewyższają korzyści płynące z konstrukcji betonowych, podczas gdy inni sugerują, że beton jest znacznie mądrzejszym wyborem. Przy tak wielu różnych opiniach może być trudno stwierdzić, który rodzaj materiału jest lepszym wyborem do budowy domu. Aby ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiliśmy zalety i wady obu.

 

Budowa domów z drewna

Konstrukcja z drewna jest jedną z najpopularniejszych metod budowania domów w Stanach Zjednoczonych i niektórych częściach Europy – i nie bez powodu. W większości przypadków drewno jest lekkie i pozwala na szybką i łatwą budowę bez kłopotów z wynajmem ciężkich maszyn i dużych zastrzyków gotówki. Ale, jak każdy materiał budowlany, ma swoje zalety i wady.

 

Zalety budownictwa drewnianego

 

Niemal nie trzeba dodawać, że domy z drewnianą ramą można złożyć znacznie szybciej niż domy betonowe. Nie tylko drewno jest znacznie lżejsze niż cegła, ale w niektórych przypadkach całe domy można zbudować w fabryce i po prostu przenieść na plac budowy w celu ostatecznego procesu budowy.

 

Jest bardziej opłacalny

Budowanie z drewna na ogół skutkuje o 30% szybszym czasem realizacji niż budowanie z betonu; szybszy czas realizacji oznacza mniejsze wydatki z Twojej strony.

 

Łatwiej jest przebudować

O wiele prostsze i tańsze jest dodawanie elementów takich jak okna i drzwi do domów drewnianych niż do konstrukcji betonowych.

 

Wady konstrukcji drewnianej

Jest mniej odporny na termity

Ponieważ termity kochają drewno, domy z drewnianą ramą są bardziej narażone na problemy z termitami niż domy betonowe.

 

Jest mniej odporny na wilgoć

Mimo że większość domów z drewnianą ramą jest owinięta materiałem odpornym na wilgoć, wilgoć może przedostać się przez małe otwory. Jeśli zdarzy się, że woda lub wilgoć dostanie się do drewnianej ściany, wyrządzi ona znacznie więcej szkód niż do ściany z cegły i zaprawy.

 

Budowa domu z betonu

Konstrukcja betonowa od dawna jest podstawą projektowania domów na Florydzie z wielu powodów. Niektóre z nich obejmują korzyści strukturalne i niskie koszty utrzymania. Oto niektóre zalety i wady budowania z betonu.

 

Plusy konstrukcji betonowych

Jest bardziej odporny na wilgoć

Ściany z cegieł i zaprawy mają zdolność wchłaniania niewielkich ilości wody, która może przedostać się przez tynk. Oznacza to, że Twoje wnętrze jest mniej podatne na uszkodzenia z biegiem czasu.

 

Jest bardziej energooszczędny

W większości przypadków domy zbudowane z betonowych ścian wymagają znacznie mniej energii do ogrzewania i chłodzenia niż konstrukcje drewniane.

 

Promuje zdrowsze środowisko wewnętrzne

Ponieważ domy betonowe nie są wykonane głównie z materiałów organicznych, są mniej podatne na rozwój pleśni, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów

 

Wady konstrukcji betonowej

Jest mniej opłacalny

Ponieważ konstrukcje betonowe wymagają użycia ciężkich materiałów, wymagają głębokich fundamentów. Oznacza to, że będzie to związane z większymi kosztami budowy.

 

Budowa zajmie więcej czasu

Budowa domów betonowych jest znacznie bardziej pracochłonna niż domy drewniane. To nie tylko sprawia, że ​​są one mniej opłacalne, ale także znacznie wolniejszy proces budowy.

 

Konstrukcje drewniane i betonowe mają równie przekonujące zalety i wady; i chociaż może to sprawić, że Twój proces decyzyjny wydaje się dość zniechęcający, najlepiej jest to zrobić, więc porozmawiaj z zaufaną firmą budowlaną, która pomoże Ci dokonać mądrego wyboru.

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.