Dlaczego potrzebujemy matematyki

Opracowywanie grafiku szkolnego, układanie asfaltu na stadionie, wystrzeliwanie rakiety w kosmos – żadna z tych czynności nie jest niemożliwa bez matematyki. Znajdźmy jeszcze więcej inspirujących powodów do nauki matematyki.

Matematyka to nie tylko problemy arytmetyczne. To specjalny język, który uczy myślenia i rozumowania.

Matematyka nazywana jest nauką interdyscyplinarną, ponieważ jest ściśle związana z fizyką, geografią, geologią i chemią. Socjologia i ekonomia są nierozerwalnie związane z matematyką, dlatego wiele wniosków z badań humanitarnych opiera się na pojęciach matematycznych i prawach logicznych.

Świat się zmienił i stał się bardziej technologiczny, więc dla miłośników matematyki istnieje wiele możliwości rozwoju zawodowego.

O ile 15 lat temu sfery marketingu i orzecznictwa były obiecujące, to dziś IT przoduje.

Wymagania zawodowe = zrozumienie technologii + umiejętność rozwiązywania niestandardowych zadań. A kluczem do sukcesu jest znajomość matematyki. Wiele ciekawych przykładów można znaleźć na Matlandia.

Co odróżnia matematykę od innych przedmiotów szkolnych:

jeden problem może mieć kilka poprawnych rozwiązań;
są problemy, na które nie ma rozwiązania – zamiast tego trzeba sporządzić dowód;
w matematyce jest wiele narzędzi: liczby, wzory, wykresy , diagramy, twierdzenia . Nie nudź się!
matematyka rozwija myślenie

 

Po co uczyć się matematyki? Odpowiedź na to pytanie wydaje się mniej oczywista.

Matematyka to gimnastyka dla umysłu. Czy ci się to podoba, czy nie, ale w trakcie nauki cechy wpływające na sposób myślenia będą się umacniać. Aby to zrobić, nie trzeba uczyć się w specjalistycznej klasie i brać udziału w olimpiadach – rozwiązywanie nawet najprostszych problemów z proporcjami lub procentami daje znaczący efekt. Matematyka pomaga przeliczać cale na centymetry.

Generalizacja, redukcja, analiza, systematyzacja, podkreślanie ważnych, poszukiwanie wzorców, formułowanie hipotez i dowodzenie teorii – wszystko to pomaga rozwijać myślenie, uelastycznić je. W ten sam sposób, w jaki ćwiczenia fizyczne zwiększają mobilność naszego ciała, dodają siły i ćwiczą wytrzymałość, matematyka trenuje umysł.

Matematyka rozwija inteligencję. Zestaw zasad i funkcji, których uczymy się w szkole, sprawia, że ​​nasze myślenie jest spójne i logiczne. Znajduje to odzwierciedlenie w zdolności rozumowania, formułowania myśli i dostrzegania relacji. A najbardziej ekscytujące jest to, że ta wiedza może (i powinna!) być stosowana nie tylko w szkole, ale także w niestandardowych sytuacjach: wybrać najbardziej opłacalną kartę bankową, przeliczyć litry farby do naprawy lub stworzyć mapę skarbów, tak aby nie zapomnieć, gdzie są ukryte.

Matematyka jest uniwersalnym językiem międzynarodowym, którym posługują się prawie wszyscy ludzie na ziemi. Ta wiedza przyda się w każdym kraju i może być przedmiotem ciekawej rozmowy.

Życiowa porada!
Niezwykłym sposobem na zapoznanie się jest zapytać osobę o jej stosunek do matematyki, gdzie jej używa i czy pamięta, jak wyliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby. Tak, niektórym wyda się to dziwne, ale na pewno zostaniesz zapamiętany.
Co rozumieć, po co uczyć się matematyki w szkole, wyobraź sobie, jak fajnie jest, gdy nie ma „owsianki” i zamieszania w rozumowaniu w głowie. W związku z tym w ubiegłym stuleciu wielki naukowiec Łomonosow powiedział: „Tylko wtedy trzeba uczyć matematyki, że porządkuje umysł”.

Article Categories:
News

Comments are closed.