Egzekucja komornicza — jak wygląda procedura odzyskiwania należności?

Na drodze do odzyskania swoich pieniędzy egzekucja komornicza jest znacznie skuteczniejszą metodą niż wentylacja polubowna, ale generuje ona dodatkowe koszty.

Oczywiście każdy dłużnik musi liczyć się z konieczności oddanie pieniędzy i uregulowania zaległości. Każdy wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty może prowadzić działania windykacyjne. Jeżeli jednak te działania nie przyniosą efektów, wierzyciel może wystąpić na drogę sądową, aby otrzymać nakaz zapłaty.

Mając już nakaz zapłaty w ręce należy udać się do komornika, który poprowadzi egzekucję. Może ona być prowadzona poprzez zajęcie mienia dłużnika lub jego wypłaty. Więcej informacji o prowadzonych egzekucjach znajdziecie na stronie http://komornikbobek.pl/.

Jakie działania może podjąć komornik?

Działania komornika zazwyczaj dla wierzyciela nie są niczym przyjemnym. Egzekucję zazwyczaj rozpoczyna się na wniosek wierzyciela, który już nie widzi innych możliwości na odzyskanie swoich pieniędzy. Komornik zawsze informuje dłużnika o rozpoczęciu windykacji.

Oprócz źródeł dochodu komornik ma również prawo egzekwować należności z nieruchomości i i innych składników majątku. To jednak nie komornik decyduje o zajęciu poszczególnych elementów. Są również elementy wyłączone z egzekucji jak na przykład:

  • urządzenia domowe, pościel, ubrania,
  • żywność, opał potrzebne na okres 1 miesiąca,
  • przedmioty niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej,
  • akcesoria niezbędne do nauki,
  • produkty i wyroby medyczne potrzebne na okres 3 miesięcy,
  • określona liczba zwierząt gospodarskich potrzebnych do wyżywienia rodziny.

 

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.