Jak poprawić wydajność podgrzewacza wody: przewodnik w 5 krokach

Czy wiesz, że prawie 20% rachunków za energię w Twoim domu pochodzi z samego podgrzania wody? Ogrzewanie wody wymaga większego zużycia energii niż prawie każde inne zadanie domowe (z wyjątkiem ogrzewania i chłodzenia całego domu). Przy tak wysokich kosztach odczujesz to jeszcze bardziej, jeśli wydajność podgrzewacza wody jest mniejsza niż gwiazda.

Niewydajne podgrzewacze wody nie działają tak dobrze, jak powinny i co miesiąc kosztują więcej pieniędzy. To przegrana sytuacja, która z czasem może się pogorszyć. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poprawę wydajności podgrzewacza wody. Oto pięć prostych projektów, które mogą pomóc Twojemu podgrzewaczowi wody działać lepiej i zaoszczędzić pieniądze!

Krok 1: Spuść osad podgrzewacza wody

Z biegiem czasu w zbiorniku podgrzewacza wody gromadzą się minerały, takie jak magnez i wapń. Minerały te ostatecznie osadzają się na dnie zbiornika i twardnieją, tworząc osad. Kiedy osad osiądzie w zbiorniku, może to zmusić system do niepotrzebnej pracy w celu podgrzania wody. W końcu ta dodatkowa praca wymusza narastanie ciśnienia w zbiorniku, powodując przegrzanie, a nawet pęknięcia . Możesz łatwo spuścić osad z podgrzewacza wody , całkowicie opróżniając zbiornik i przepłukując go zimną wodą co najmniej raz w roku (do 3 razy, jeśli masz twardą wodę), aby uzyskać optymalną wydajność.

Usunięcie osadów pomoże grzejnikowi działać znacznie wydajniej i zapobiegnie kosztowniejszym naprawom, które mogą wystąpić w wyniku ich nagromadzenia. Płukanie podgrzewacza wody to stosunkowo prosty projekt, który możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Możesz również wynająć profesjonalistę, który zrobi to w ramach większej rozmowy konserwacyjnej podgrzewacza wody .

Krok 2: Zaizoluj rury wodne

Ciepło ma tendencję do szybkiego rozpraszania się, zwłaszcza w rurach i zbiorniku na wodę. Chociaż jest to naturalne, zapobiega to również nagrzewaniu się podgrzewacza wody tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Kiedy tracisz ciepło w rurach, musisz podgrzać więcej wody, aby zrekompensować straty. Im więcej wody podgrzewasz, tym dłużej i mocniej pracuje Twój podgrzewacz wody i tym więcej zużywa energii. Oznacza to, że wydajesz więcej pieniędzy na rachunek za prąd. Izolowanie rur wodnych pomaga zapobiegać utracie ciepła i zwiększa wydajność.

Izolacja rur i podgrzewacza wody jest stosunkowo łatwa, jeśli trochę poszukasz. Po prostu wybierz materiał izolacyjny, zmierz rury i zacznij korzystać z narzędzi, które już masz w domu, takich jak nożyczki, taśma miernicza, taśma klejąca i rękawiczki!

Osoba naciska opcję spłukiwania z niskim przepływem w toalecie.

Krok 3: Użyj urządzeń o niskim przepływie

Osprzęt hydrauliczny o niskim przepływie to kolejny łatwy sposób na długoterminowe zaoszczędzenie pieniędzy, bez zbytniego nakładu czasu i wysiłku z góry. Oprawy o niskim przepływie robią to, co sugeruje ich nazwa, zmniejszają szybkość przepływu wody (galony na minutę), dzięki czemu mniej cennej ciepłej wody niepotrzebnie spływa do kanalizacji.

Przyjrzyj się wymianie takich elementów, jak głowice prysznicowe, krany, a nawet toalety, alternatywami o niskim przepływie, aby uzyskać maksymalne oszczędności energii dzięki zmniejszeniu zużycia wody nawet o 50 procent. Kosztują trochę więcej pieniędzy z góry, ale na dłuższą metę są warte oszczędności, zwłaszcza jeśli masz w domu kogoś, kto jest znany z brania długich, gorących pryszniców!

Krok 4: Ustaw podgrzewacz wody na 120 stopni Fahrenheita

Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie z tego sprawy, ale każdy podgrzewacz wody ma wbudowany termostat. Ten termostat informuje system, ile potrzebuje do podgrzania wody w zbiorniku. Im cieplejszy system podgrzewa wodę, tym dłużej działa i tym wyższe jest całkowite zużycie energii. Jeśli gorąca woda nagrzewa się bardzo szybko lub wydaje się niebezpiecznie gorąca, należy sprawdzić ustawienie termostatu podgrzewacza wody. Zmniejszenie temperatury wody zapewni bezpieczeństwo wody, a jednocześnie obniży rachunki.

Większość producentów ustawi podgrzewacze wody na 47 stopni jako ustawienie domyślne. W rzeczywistości temperatura wody powyżej 47 stopni i tak jest niebezpieczna do mycia lub kąpieli. Chociaż eksperci zgodzą się, że wszystko poniżej 120 stopni stwarza ryzyko tworzenia się bakterii w osiadłej wodzie w zbiorniku, więc nie należy ustawiać temperatury podgrzewacza wody na niższą. Możesz skorzystać z tego przewodnika , aby dowiedzieć się, jak ręcznie obniżyć temperaturę podgrzewacza wody w domu, aby zaoszczędzić 3-5% na rocznych rachunkach za wodę !

Krok 5: Napraw przecieki hydrauliczne

Przecieki hydrauliczne są częstsze niż myślisz. Mają też większy wpływ na Twój dom, niż możesz sobie wyobrazić. Nawet małe wycieki z kranu marnują wiele litrów wody rocznie. Cała ta zmarnowana woda wpływa również na Twój podgrzewacz wody. Im więcej ciepłej wody wycieka z rur, tym więcej musi wytworzyć podgrzewacz wody. Oznacza to, że działa dłużej i oczywiście zużywa więcej energii. Najczęstszym wskaźnikiem nieszczelności instalacji wodociągowej jest to, że podgrzewacz wody stale pracuje, ponieważ musi uzupełnić utraconą ciepłą wodę. Jak więc zidentyfikować przecieki, zanim opróżnią one Twój zbiornik na wodę i portfel?

Wycieki, które mają wpływ na podgrzewacz wody, często zaczynają się od samego podgrzewacza. Zacznij od sprawdzenia wokół zbiornika podgrzewacza wody pod kątem widocznych wycieków. Szczególnie prawdopodobnymi źródłami są zawór temperaturowo-ciśnieniowy i zawór spustowy. Zawór nadmiarowy temperatury i ciśnienia może przeciekać, aby uwolnić ciśnienie (zgodnie z przeznaczeniem) lub po prostu dlatego, że jest uszkodzony. Powinieneś także sprawdzić same rury wodociągowe, szczególnie w pobliżu urządzeń takich jak umywalki i prysznice. Pamiętaj: żaden wyciek nie jest „zbyt mały”, aby pozostawić go nienaprawionym. Jeśli potrzebujesz pomocy w naprawie lub wykryciu ewentualnych wycieków hydraulicznych , zadzwoń do lokalnego hydraulika w celu uzyskania pomocy.

 

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.