Ogrzewanie domu z klimatyzacją: cechy, zalety i wady

Ogrzewanie z klimatyzacją zimą staje się coraz bardziej popularne. Wynika to z pojawienia się nowej generacji urządzeń wyposażonych w funkcję „zima-lato” i zdolnych do pełnego ogrzania domu. Koszt takich urządzeń jest nieco wyższy niż koszt tradycyjnych modeli, ale wydane pieniądze szybko zwracają się w zimnych porach roku.

Wykonalność procesu

Klimatyzatory z funkcją grzania różnią się konstrukcyjnie od swoich starszych odpowiedników. Urządzenia wyposażone są w pompę ciepła, co czyni je bardzo ekonomicznymi: jeden kilowat energii elektrycznej zużyty na pracę klimatyzatora na wyjściu daje od 2,5 do 4,2 kW ciepła. Urządzenia są w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenie w temperaturach zewnętrznych od 0 do -15 stopni, jednak mocniejsze okazy z łatwością poradzą sobie z 30-stopniowymi mrozami. Dla porównania: grzejnik olejowy, zużywający tyle samo kilowatów energii elektrycznej, jest w stanie dostarczyć tylko 0,95 kilowata ciepła.

Z tego wynika, że ​​fundusze na ogrzewanie za pomocą klimatyzatora zajmują o połowę mniej niż przy ogrzewaniu domu grzejnikiem. Jednak zaleca się wybór klimatyzatora jako źródła ciepła tylko w regionach niezgazowanych lub tam, gdzie zamiast gazu ziemnego stosuje się drogi skroplony propan. W innych przypadkach ogrzewanie klimatyzatorem jest z pewnością droższe niż ogrzewanie na gaz ziemny i należy preferować to drugie.

Proces ogrzewania klimatyzatorem zasadniczo różni się od istoty procesu ogrzewania nagrzewnicą elektryczną. A jeśli w grzejnikach energia elektryczna jest zużywana bezpośrednio na elementy grzejne, to w klimatyzatorach jest wykorzystywana wyłącznie do pracy urządzeń sprężarkowych, wentylatorów i przepustnic. Zasada grzania klimatyzatorem polega na podgrzaniu czynnika chłodniczego znajdującego się w jednostce zewnętrznej, z dalszym jego wtryskiem za pomocą sprężarki do jednostki wewnętrznej znajdującej się w pomieszczeniu. Następnie za pomocą wentylatora ogrzane powietrze, którego kierunek wyznaczają przepustnice, jest doprowadzane do pomieszczenia i ogrzewa je.

Powietrze zewnętrzne jest ogrzewane w procesie obniżania jego temperatury. Na przykład klimatyzator pobierał powietrze o temperaturze -15 stopni i oddawał je z powrotem na ulicę w jeszcze bardziej schłodzonym stanie, o temperaturze -25. Różnica 10 stopni została wykorzystana do wymiany ciepła, w wyniku czego powstało ciepłe powietrze, które dostarczane było przez sprężarkę do jednostki wewnętrznej. Jednak przy tej metodzie ogrzewania ważne jest regularne monitorowanie temperatury zewnętrznej i w żadnym wypadku nie dopuszczanie do działania urządzenia, jeśli temperatura spadnie poniżej maksymalnej dopuszczalnej. Dolna granica temperatury jest wskazana w karcie danych technicznych produktu i nie może być ignorowana przez konsumenta. Jeżeli planujesz montaż klimatyzacji sprawdź ofertę https://www.duer.pl/klimatyzacja/.

W przeciwnym razie sprzęt zacznie się zużywać i szybko zawiedzie. Jednak najnowsze modele klimatyzatorów z funkcją grzania wyposażone są w specjalną jednostkę podgrzewającą zagęszczony olej, co eliminuje ryzyko przeciążenia osprzętu kompresora i wyłączenia urządzenia. Rozwiązany został również problem zamarzania węży odpływowych, na który spływał kondensat. W nowoczesnych modelach zainstalowane są grzejniki małej mocy, które chronią rury przed zamarzaniem i zapobiegają zamienianiu się kondensatu w lód. Wszystkie urządzenia wyposażone są w system blokad bezpieczeństwa, który automatycznie wyłączy urządzenie, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej maksymalnego dopuszczalnego znaku.

Plusy i minusy

Rosnąca popularność ogrzewania pomieszczeń klimatyzatorami wynika z szeregu niezaprzeczalnych zalet tej metody:

zasada ogrzewania nie polega na spalaniu tlenu, jak to ma miejsce podczas pracy grzałek elektrycznych. Pomaga to utrzymać komfortowy mikroklimat w pomieszczeniu oraz eliminuje nadmierne wysuszanie powietrza;
ogrzewanie klimatyzatorem jest znacznie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie nagrzewnicą olejową;
łatwość obsługi urządzenia i brak ryzyka poparzenia pozwala na bezpieczne użytkowanie klimatyzatora w domu, w którym przebywają małe dzieci i zwierzęta;
wysoka wydajność, przekraczająca 2-3 krotnie ten parametr grzejników elektrycznych, pozwala skutecznie ogrzać pomieszczenie, jednocześnie wydając mniej energii elektrycznej;
wymuszona praca urządzeń wentylacyjnych pomaga niemal natychmiast ogrzać pomieszczenie;

  • wszechstronność urządzenia wynika z jego użytkowania o każdej porze roku. Zimą i poza sezonem urządzenie sprawdzi się do
  • ogrzewania, a latem do chłodzenia domu;
  • szybki proces instalacji i szeroka dostępność serwisu;
  • prosta pielęgnacja. Możesz samodzielnie wyczyścić i przepłukać system dzielony;
  • akceptowalny koszt. Zakup klimatyzatora z funkcją grzania będzie kosztował nieco mniej niż zakup kotła gazowego;
  • pełne bezpieczeństwo ekologiczne systemu grzewczego wynika z braku emisji CO2 i innych produktów spalania, które powstają np.
  • podczas spalania gazu w kotłach typu otwartego.

Do wad tego typu ogrzewania należy zaliczyć spadek sprawności klimatyzatora , który następuje wprost proporcjonalnie do spadku temperatur zewnętrznych. Modele, które mogą skutecznie pracować w zakresie od -15 do -30 stopni są dość drogie. Kolejną wadą jest efekt nierównomiernego ogrzewania. Na przykład przy wysokiej lokalizacji systemów dzielonych podłoga w pomieszczeniu pozostanie zimna. Jednak wciąż istnieje wyjście z tej sytuacji. Aby uzyskać bardziej równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia, można zakupić czujniki klimatyzacji, które automatycznie przekierowują strumienie ciepła do żądanych obszarów pomieszczenia.

Article Categories:
Dom i wnętrze

Comments are closed.