Rehabilitacja w domu po udarze

Kiedy kończy się ostry etap po udarze, pacjent zostaje wypisany ze szpitala, rozpoczyna się nowy okres – powrót do zdrowia po udarze w domu.

W tym artykule podpowiemy, jak właściwie zadbać o poszkodowanych, przywrócić im funkcje ruchowe i poznawcze oraz zapewnić wsparcie psychologiczne, aby rehabilitacja po udarze w domu miała charakter systemowy i dawała oczekiwany efekt.

Rehabilitacja ruchowa

Powrót do ruchu powinien być stopniowy. Ta ścieżka jest jak wysoka drabina: najpierw musisz nauczyć się przewracać, potem kontrolować głowę, nadal siedzieć, stać, stopniowo chodzić i zwiększać prędkość.

Najważniejszą rzeczą jest nie przekraczanie tych kroków, aby szybko osiągnąć szczyt wyzdrowienia. Każdy pominięty krok boli, dlatego ważne jest, aby nauczyć się poprawnie poruszać i utrwalić te umiejętności ćwiczeniami.
Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, co robić w domu po udarze – kiedy i jak przewracać się w łóżku, siadać i wstawać.

Kiedy i jak usiąść i wstać?

Jeśli pacjent może siedzieć, zmieniaj pozycję codziennie. Należy zbliżyć się do wezgłowia i usiąść prosto oraz równomiernie rozłożyć ciężar na obu pośladkach.

Po uzyskaniu zgody lekarza warto nauczyć się przeszczepu. W przyszłości ta umiejętność pomoże ci korzystać z łazienki i toalety, być bardziej niezależnym. Podczas pierwszego przeszczepu należy śledzić każdy ruch, aby przyzwyczaić organizm do prawidłowej techniki. Konieczne jest rozstawienie stóp na szerokość barków w jednej linii, przełożenie nóg na nogi krzesła lub fotela. Pochyl się do przodu, opierając ręce na podłokietniku, następnie wyprostuj się i utrzymując równowagę, stopniowo wstawaj, prostując nogi. Potrzebujesz rehabilitacji w domu? To oferta https://fizjoarena.pl/ jest dla Ciebie.

Po udarze, podczas rekonwalescencji w domu, pomoże specjalny trening. Liczba i czas ich wykonania jest przepisany przez lekarza, ale możesz samodzielnie wykonać proste ćwiczenia.

Jak poprawić koordynację ruchową

Po udarze obszary mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchów często ulegają uszkodzeniu. Z tego powodu pacjent może stracić równowagę podczas stania, będzie się kołysać podczas chodzenia i oddzielnie poruszać rękami. Aby poprawić koordynację, możesz wykonywać codzienne treningi.

Article Categories:
Zdrowie

Comments are closed.